Náhodný obrázok


Put2013nedela 5

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Kto je Online

Práve je pripojených:
1 Hosť

Anketa

Ako sa Ti páči naša stránka (ohodnoť od 1-5, 1 je najlepšia)
 

Navštívilo nás

Návštevníkov: 3673774

Domov
Posolstvo 9. diecéznej púte starých rodičov vo farnosti Lednické Rovne Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Pondelok, 30 júl 2018
Uplynulý víkend sa vo farnosti Lednické Rovne v areáli pútnického miesta pri kaplnke sv. Anny konala 9. diecézna púť starých rodičov žilinskej diecézy. Púť navštívil veľký počet pútnikov, ktorých v oba pútnické dni priviezol na sv. omše historický vláčik, špeciálne vypravený pre túto príležitosť. Jazda historickým vláčikom bola spojená s možnosťou návštevy historických a kultúrnych pamiatok na trase Trenčianská Teplá – Lednické Rovne, ktoré pri príležitosti púte zorganizoval Obecný úrad Lednické Rovne v spolupráci s OZ Veterany.EU, so spoločnosťou Považské dráhy Žilina a neziskovou organizáciou Trenčianska elektrická železnica.

Púť sa začala v sobotu podvečer spovedaním, modlitbou sv. ruženca, litánií a sv. omšou, ktorú celebroval Marcel Cíbik, kancelár biskupského úradu v Nitre. Polnočnú sv. omšu celebroval Pavol Franek, kaplán vo farnosti Bytča, ktorý na konci sv. omše udelil novokňazské požehnanie.

Púť vyvrcholila v nedeľu slávnostnou sv. omšou o 10.00, ktorú celebroval Mons. Marek Hriadel, generálny vikár žilinskej diecézy. V úvode sv. omše privítali generálneho vikára starostovia obcí Lednické Rovne a Dolná Breznica, ktoré územne tvoria farnosť Lednické Rovne.

Na začiatku homílie vysvetlil význam mien starých rodičov: Anna znamená milosť a Joachim znamená Boh pozdvihuje. Kde prichádza milosť, tam Boh pozdvihuje. Sú vzorom v modlitbe, v trpezlivosti, cez ktorých prišiel dar pre celé ľudstvo v podobe Panny Márie. Z viacerých náhľadov rozobral realitu dnešného ľudského života. Človek sa často cíti byť istý a dáva to aj patrične najavo. Ja viem, ja dokážem, lepšie než iní, než tí pred nami. Starší len krútili nad nami hlavou a hovorili si, no to je teda sebavedomie. A človek si nahováral ďalej, aký je silný a ako dokáže všetko. Lenže narazil na prekážky. S vekom však človek spoznával limity svojich možností a stával sa pokornejší. Prišiel na to, aký bol človek ľahkomyseľný. Generálny vikár poukázal na to, čo sa najčastejšie očakáva od ľudí pre dnešný život. Aby bol muž vždy silný, sebavedomý, neohroziteľný a žena aby spĺňala najprísnejšie kritéria pomyselného ideálu krásy. Zabúda sa však na to, že muž i žena sú ľudia a majú aj svoj vnútorný život. Zabúda sa na to, že človek môže byť často sklamaný, frustrovaný, zlomený. A vtedy sa človek pýta, odkiaľ vziať nádej, silu a istotu? Život sa totiž oklamať nedá. Svojimi údermi nám často ukazuje, aký naozaj sme – slabí a sklamaní. Životný postoj mnohých dnešných ľudí sa stotožňuje s túžbou brať. A tak si človek berie všetko, na čo si myslí, že má právo. Keď už človek nemá čo brať, dokáže si žiaľ, zobrať aj to posledné, svoj život. Svet sa stal akoby jedným veľkým nákupným centrom, kde sa túžba brať spotrebný a konzumný tovar, preniesla aj na tie najvyššie hodnoty. A tak človek oberá seba i iného o život. Lenže tie najhodnotnejšie dary nemožno brať, tie sa dajú iba prijímať. Odkiaľ ich prijať? Každý túži po hodnotnom, kvalitnom živote. A čo je život? Hovorí to sám Kristus: „Ja som Život!“ Ježišovo slovo viaže každú myšlienku o živote na svoju osobu. Život nie pojmom, či vecou, ale určitou a jedinečnou osobou. Život sa nedá oddeliť od Ježišovej osoby. Kto chce žiť, musí prijímať Krista. K tomu dospeli aj dejiny cez Pannu Máriu, Joachima a Annu. Človek často mrhá svoj život a nesústredi sa na to podstatné na Ježiša Krista. Ak je Ježiš sám životom, potom ľudia, ktorí túžia po živote, hľadajú vlastne Jeho, aj keď si to neuvedomujú. Ale v Ježišovom živote je obsiahnuté všetko. Ukázal príklad ako sa život žije i umiera a omnoho viac, ako sa vstáva z mŕtvych. A tak kráčajme cestou odvahy a svedectva o Kristovom živote v nás.

Autor príspevku: Stanislav Stolárik, farár farnosti Lednické Rovne

 

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >
© 2021 Farnosť Lednické Rovne
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.