Náhodný obrázok


advent 8

Domov arrow Sviatosti arrow Sviatosť manželstva
Sviatosť manželstva Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Streda, 28 november 2007

Sviatosť Manželstva

Manželstvo môžu uzavrieť všetci, ktorým to kánonické právo nezakazuje. Sviatosť manželstva si snúbenci udeľujú navzájom tým, že pred Cirkvou (ktorú zastupuje diakon alebo kňaz) vyjadria svoj súhlas.

Snúbenci, ktorí plánujú uzavrieť sviatostné manželstvo v kostole, musia sa podľa partikulárneho práva nahlásiť na farskom úrade minimálne tri mesiace dopredu. Ide o čas, ktorý treba chápať ako prípravu pred prijatím tejto sviatosti. Tento časový limit bol stanovený nariadením biskupského úradu. V priebehu týchto troch mesiacov si snúbenci vykonajú pohovory - náuky s kňazom (zápis, prikázania, sviatosti a pohovor o obrade). Jednotlivé predmanželské náuky a ich termíny sú po dohode so správcom farnosti. Je potrebné, aby snúbenci navštívili najprv farský úrad alebo si telefonicky dohovorili termín stretnutia, kde si dohodnú presný dátum a čas konania obradu a až potom vybavovali sálu, oznámenia a všetko ostatné.

 

K zápisu sobáša je potrebné: 
nahlasovať ho aspoň 6 mesiacov pred jeho uzavretím, aby bolo možné vybaviť prípadné formality. Ak nie ste pokrstení v našej farnosti, prineste si na nahlásenie sobáša krstné listy, ktorých dátum vydania nemôže byť starší ako 6 mesiacov od termínu sobáša. Ak obaja bývate v inej farnosti, potrebujete si aspoň 1 z vás vypýtať od
 tamojšieho farára licenciu k sobášu - stačí povedať, že sa idete sobášiť do našej farnosti a potrebujete k tomu povolenie, kňaz bude vedieť o čo ide. Pozor, nie je rozhodujúce, kde máte nahlásený trvalý, či prechodný pobyt, ale to kde momentálne žijete. Bez spomínaných dokumentov nie je možné zápisnicu vyhotoviť a bez nej nie je možné uzatvoriť sobáš. Miestom sobáša je farský, alebo filiálny kostol. Nahlásenie sobáša je možné vykonať emailom, osobne, alebo telefonicky, od toho momentu je termín pre vás rezervovaný. Ďalšie kroky sú podmienené vyplnením sobášnej zápisnice, ktorá je oficiálnou žiadosťou o sobáš a podpisuj ete ju osobne obaja, preto vaša osobná účasť pri nahlásení sobáša je nutná. Keď budete mať všetky potrebné dokumenty k spísaniu sobášnej zápisnice, napíšte email a dohodneme si termín. Spísanie trvá takmer hodinu, preto hľadajte termín, ktorý z vašej strany bude časovo dostatočný. Sobášne náuky sú podmienkou slávenia sobáša. Bez nich nie je možné sobášiť. Môžete ich absolvovať v našej farnosti podľa dohodnutých termínov, alebo v inej farnosti, alebo na inom formačnom kurze, ktorých rozpis sa nachádza na webovej stránke: www.domanzelstva.sk
V prípade otázok a rezervácie termínu sobáša napíšte emai:    Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.  

Mgr. Stanislav Stolárik, farár LR.

 
 
© 2019 Farnosť Lednické Rovne
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.