kcDB 25

Napísal správca farnosti
Streda, 28 november 2007

Mládežnícky spevokol JOACHIM

Keďže preložením správcu farnosti PhDr. J. Šamaja a odchodom i jeho sestry, p. katechétky prakticky zanikol detský spevácky zbor Emanuel, bolo potrebné vytvoriť zbor, ktorý by však svojím pôsobením nebol zameraný len na oslovovanie detí, ale aj širšieho spektra veriaich a najmä, ktorý by vynikol schopnosťou prepojiť spev a piesne s hlbokou duchovnosťou. Dá sa povedať, že túto úlohu takmer dokonale zvládli vedúci novosformovaného mládežníckeho speváckeho zboru Joachim. To, že sa im to podarilo, dokazujú i mnohé ďakovné telefonáty televíznych účastníkov 1. diecéznej púte starých rodičov v areáli pútnického miesta pri kaplnke sv. Anny v r. 2010, kde prvýkrát spolu vystupovali. Je to mládežnícky spevokol, je farský, počet členov má 10,  pôsobí vo farnosti 3,5 roka, účinkuje pri našej diecéznej púti Starých rodičov žilinskej diecézy (v r. 2010 účinkoval v rámci tohto podujatia aj v priamom prenose STV), na festivale Emanuel, pri pondelkových adoráciách, pri poklone krížu vo Veľký piatok, na birmovaneckých sv. omšiach. Zameranie jeho repertoáru nie je len hudobné, ale hovoreným slovom a svojím prednesom sa zameriava na duchovnosť a posolstvo piesní. Spevokol sa snaží najmä počas adorácií o vystihnutie atmosféry a posolstva ako napr. hnutie Taizé. Momentálne pripravujú v spolupráci s p. katechétkou a deťmi repertoár na jasličkovú pobožnosť. Nácviky máva pravidelne  raz do týždňa.