Misie2013 5

Domov arrow História farnosti arrow Kostol Svätého Michala
Kostol Svätého Michala PDF Tlačiť
Kostol sv. Michala
Za silnej podpory farníkov sa tejto úlohy ujal ThDr. Jozef Kološ (pôvodne Klčo).Pri výbere staveniska sa prihliadalo k priblíženiu kostola do zástavby starých Rovní. Základný kameň bol osadený dňa 3.6.1926 za prítomnosti ministra Dr.Martina Mičuru. Stavebne a zariadením bol ukončený a pripravený na vysvätenie, ktoré sa uskutočnilo 5.6.1927.Počas stavebných prác k cirkevným obradom slúžila kaplnka sv. Anny a cirkevná škola. Kostol svätého Michala bol postavený v neskoroklasicistickom slohu ako jednoloďová stavba s krátkou priečnou loďou a vežou s ihlanovým tupým zastrešením. Bočné oltáre prenesené zo starého kostola boli doplnené novými sochami Panny Márie a Božského Srdca.

Kostol sv. Michala bol postavený výlučne z milodarov veriacich, farníkov, kostolníkov na Slovensku a v Amerike, pochádzajúcich z tejto farnosti. Zbierky milodarov sa konali osem rokov.
Prvá akcia v tejto záležitosti sa konala na Veľkú noc v roku 1921, keď hodnota peňazí bola príliš nízka.
Starý malý kostol bol zbúraný, aby nedošlo k jeho obsadeniu protestantmi, ktorí aj v tejto farnosti mali niekoľko členov.
Keď sa zdalo, že už budú financie postačovať, dňa 24. 6. 1926 sa začalo so stavbou kostola. Patrón – štát vydal súhlas na stavbu pod jednou podmienkou, že jednu tretinu výdavkov budú hradiť farníci.
Písomný súhlas farníkov sa nachádza vo farskom archíve i v zápisnici štolskej stolice z roku 1926. Dňa 17. 6. 1926 sa slávila posledná sv. omša v starom kostole.
Dňa 5. 7. 1926 bol posvätený základný kameň nového kostola. Tento sa nachádza v strede,  v hĺbke 150 cm. Dňa 17. 10. 1926 bol daný na vežu kríž. V guli pod krížom sa nachádza posvätný spis. Dňa 5. 6. 1927 bol kostol požehnaný.

Prvým väčším zásahom do úpravy interiéru kostola bola jeho výmaľba od J. Bártu v roku 1952. Neskôr v sedemdesiatych rokoch bola na ľavej strane kostola pristavená druhá sakristia a vybudované provizórne naftové vykurovanie. Zásluhou Msgr. Andreja Paldana, vtedajšieho farára bol kostolík obohatený o dva zvony z Halenkova. Inštalované do veže boli až v roku 1987 za pôsobenia dp. Maximiliána Nosála. K vážnemu poškodeniu interiéru došlo 14.júna 1989, keď v nočných hodinách vznikol požiar spovedelnice.

V rokoch 1990 - 1991 sa uskutočnili práce, ktorými sa previedlo pokrytie kostola meďou, výmaľba vonkajšej fasády kostola a vybudovanie murovaného oplotenia pozemku okolo kostola. Výmaľbu interiéru kostola uskutočnil akademický maliar a sochár Juraj Krajčo ml. so svojim otcom a jeho skupinou. Potom bol kostol obohatený ešte o významné dielo, vitráž. Osadenie vitráže uskutočnil a venoval ako dar pre kostol vynikajúci umelec a sklár pán Jaroslav Taraba.

V roku 2007 si obec pripomenula 80. výročie postavenia nového kostola.

Hlavný oltár - kostol Svätého Michala